Kontynuacja projektu 2024

Powrót 2024
24 marca, 2024
Polesia, zakończenie monitoringu
22 czerwca, 2024
Powrót 2024
24 marca, 2024
Polesia, zakończenie monitoringu
22 czerwca, 2024

30 marca 2024

📣Drodzy Miłośnicy Żurawi,
w dobie globalnego ocieplania klimatu wielu gatunkom dzikich ptaków coraz trudniej przetrwać w szybko zmieniającym się świecie. W porównaniu do innych, dużych i charyzmatycznych gatunków ptaków krajowych (np. bocian biały i bocian czarny), nasza wiedza o ekologii rozrodu żurawia w Polsce jest znikoma. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku kontynuujemy systematyczne obserwacje żurawi gniazdujących w obrębie lubelskiej części Polesia.

👍Już czwarty rok z powodzeniem realizujemy projekt „Wędrówki Lubelskich Żurawi”, który dostarcza nam wiele informacji o tym niesamowitym gatunku. Głównymi celami projektu są:
☑️badanie wybiórczości siedliskowej żurawia,
☑️monitoring sukcesu lęgowego oraz głównych zagrożeń (poziom drapieżnictwa lęgowego!) w badanej populacji,
☑️obserwacja zachowania i rytmu inkubacji (w tym podział obowiązków) w obrębie pary rodzicielskiej,
☑️edukacja społeczeństwa,
☑️monitoring liczebności gatunku na wybranym obszarze,
☑️promocja walorów przyrodniczych województwa.
Podsumowanie projektu publikujemy co roku na kanale YouTube Fundacji Dla Przyrody.
🔝W projekcie wykorzystujemy innowacyjne technologie, aby zminimalizować efekt obserwatora i ograniczyć liczbę kontroli lęgów do niezbędnego minimum, takie jak: fotopułapki, minidrony, kamery przyrodnicze z zoomem.

‼️W tym roku poszliśmy o krok wyżej i wykorzystujemy drona z kamerą termowizyjną w celu wykrycia gniazd w obrębie trudno dostępnych torfowisk, efekty są niesamowite, ale o tym w kolejnym poście.

🗒📜Projekt badawczy jest prowadzony za aprobatą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz za zgodą Dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego.

👏Dziękujemy bardzo partnerom projektu za dotychczasowe zaufanie oraz wsparcie w realizacji projektu „Wędrówki Lubelskich Żurawi”,

Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *