Bystry, 24 marca – 3 września 2024
4 września, 2024Żdżarek, 24 marca – 3 września 2024
7 września, 20245 września 2024
Roskoszna 24 marca - 28 sierpnia 2024
Roskoszna, obok Żdżarka, najbardziej ociągała się z wiosennym powrotem i jeszcze 23 marca nadawała z Wielkiej Niziny Węgierskiej. Nie możemy się dziwić, gdyż spektakularna podróż z zimowaniem w Północnej Afryce była z pewnością wyczerpującym doświadczeniem. Nareszcie 1 kwietnia ze swoją grupą pokonała w przeciągu 5 godzin 360 km, nocując na łasze przy ujściu rz. Sanny do Wisły. 4 IV żurawie przeleciały jeszcze kawałek w dół Wisły, a dwa dni później zameldowały się w Poleskim Parku Narodowym. Drugiego dnia zrobiły dodatkową rundkę pod Lasy Janowskie.
Od tej pory do dziś możemy ją spotkać w obrębie Poleskiego PN i jego najbliższych okolicach. Najczęściej odpoczywała na Bagnach Bubnów, Stawie, Krowim Bagnie i Mietiułce, a także na stawach Wytyckich i pod Urszulinem. Średnia odległość między jej noclegowiskami w ciągu 143 dni po przylocie wyniosła 2,4 km, zaś najdalsze punkty noclegu były oddalone od siebie o zaledwie 18 km. Co ciekawe, w 70% przypadków miejsca odpoczynku w dwóch następujących po sobie nocach były te same. Zauważyliśmy też, że z czasem preferowała coraz bardziej uwodnione fragmenty terenu.
Żerowiska Roskosznej również nie były odległe, więc można powiedzieć, że nasz żuraw dość racjonalnie spożytkowywał energię. Są argumenty, by przypuszczać, że gdy Roskoszna dojrzeje, zasili tutejszą populację lęgowych żurawi.
Ciekawostka: Roskoszna, choć wykluła się dopiero rok temu, już w swoim pierwszym sezonie migracyjnym zaskoczyła nas wszystkich! Jako pierwszy z monitorowanych przez nas młodych żurawi odbyła niezwykle długą podróż – aż do Północnej Afryki! Co ciekawe, po powrocie wiosną do Polski, Roskoszna prowadziła wyjątkowo stacjonarny tryb życia, koncentrując się na małym obszarze wokół Poleskiego Parku Narodowego, gdzie przez całe lato pozostawała w niewielkiej odległości od swoich noclegowisk.
Śledzenie takich historii to dowód na to, jak niezwykła jest przyroda – każdy ptak pisze swoją własną opowieść! Razem wspierajmy ich ochronę, dbając o to, aby miały gdzie wracać po swoich dalekich podróżach!
Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody