Wędrówka 2024 rozpoczęta

Żdżarek, 24 marca – 3 września 2024
7 września, 2024
Żdżarek, 24 marca – 3 września 2024
7 września, 2024

17 października 2024

Minęło 1,5 miesiąca od chwili, gdy informowaliśmy o naszych żurawiach. A że jest to dla nich gorący okres migracji jesiennej, czas najwyższy na nowe wieści 🗞️. Żurawie jak wiemy należą do grupy ptaków wędrujących skokowo (tzw. “stopover”), więc powinniśmy je spotkać obecnie gdzieś między rodzinnymi stronami a zimowiskiem 🗺️.
🦅 Bystry, wbrew nazwie, wcale się nie śpieszy i prawdopodobnie wciąż przebywa w Brandenburii, nocując na bagnach w krajobrazie rolniczym, jakieś 100 km na zachód od Szczecina i tyleż od Berlina na północ. Testuje tam codziennie nowe żerowiska, co może wskazywać na niestabilność dostępnego pokarmu 🍂. Niestety, nie mamy od niego wiadomości z ostatniego tygodnia.
🦅 Poleszuk przez miesiąc meldował się niezmiennie spod Leszna na Dolnym Śląsku, rozkoszując się dobrodziejstwami żyznej doliny Rowu Polskiego 🌾. 6 bm. przeleciał zaledwie 23 km na północ w sąsiedztwo Kanału Kościańskiego, skąd lata na żer po 7-14 km.
🦅 Żdżarek swoją drugą w życiu wędrówkę rozpoczął 19 września. Jednym susem pokonał 440 km w linii prostej. Nad Karpatami przelatywał w południe, a kiedy w Sanoku notowano temperaturę 23 st.C, wzbił się na wysokość aż 3500 m n.p.m.! ⛰️ Po przylocie na Równinę Węgierską trzymał się okolic jeziora Keleti, skąd często notowaliśmy obecność naszych żurawi w przeszłości. W drugiej dekadzie X nadał sygnał ze zbiornika, na którym przebywa obecnie razem z następnym naszym bohaterem - Czaharem.
🦅 Czahar przez cały wrzesień nadawał wzorcowo z Poleskiego PN, trzymając się Bagna Staw i Bubnów 🌿. Każdą noc spędzał niemal w tym samym miejscu, latając regularnie na żer po 5-6 km. Tu na pewno przebywał jeszcze 26 września. Nie poznaliśmy niestety szczegółów jego wędrówki z przyczyn technicznych, ale odezwał się w końcu ostatniego dnia września znad rz. Holt-Tisza przy PN Hortobagy i od tego czasu nadaje regularnie. Ostatnie 2 tygodnie nocował w jednym i tym samym miejscu, wylatując na żer po 9-14 km.
🦅 Na deser zostawiliśmy Roskoszną, która do 14 września trzymała się tych samych co Czahar okolic. Już 15 września wzbiła się wysoko w powietrze i obrała kierunek południowy 🌍. Po 130 km wędrówki zatrzymała się w południe nad rz. San koło Leżajska. Nie wiemy, co ją powstrzymało przed dalszą wędrówką, być może niespodziewane warunki pogodowe 🌧️. Już kolejnego dnia ruszyła w dalszą drogę, pokonując Karpaty na pułapie 950 m, i w ciągu 7 godzin dotarła na węgierską pusztę. Na pewno przebywała tam do końca września, nocując w obrębie bagien, starorzeczy i stawów, a na żer latając na odległość 4-22 km, średnio 10 km.

Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *