Przelot Polesi nad Pirenejami

Przelot Polesi nad Alpami
22 października, 2022
LubelSky, z krainy dropi do krainy flamingów
21 listopada, 2022
Przelot Polesi nad Alpami
22 października, 2022
LubelSky, z krainy dropi do krainy flamingów
21 listopada, 2022

15  listopada 2022

📢Polesia – przelot nad Pirenejami na wysokości 2 102 m n. p. m.
👉To już półtora roku wspólnie śledzimy wędrówki i losy młodocianego żurawia z urządzeniem GPS/GSM o imieniu Polesia (przypominamy jest to ptak, który wykluł się w 2021 roku w gnieździe zlokalizowanym koło wsi Świerszczów w gminie Cyców, woj. lubelskie). Po udanym przelocie nad najwyższymi górami Europy, Polesia dotarła w drugiej połowie października 2022 do Francji. Ptak przed pokonaniem kolejnej bariery migracyjnej przez sześć dni odpoczywał i magazynował zapasy tłuszczowe we francuskim regionie Akwitania.
👆W dniu 26 października 2022 o godzinie 8.00 Polesia wystartowała w okolicach miejscowości Bajonna w kierunku granicy francusko-hiszpańskiej. Ptaki ominęły najwyższe szczyty Pirenejów, szukając dobrego noszenia i wstępujących prądów konwekcyjnych, wzbiły się na pułap o wysokości 2 102 m n.p.m. i wleciały o godzinie 12.16 do Hiszpanii od strony Zatoki Biskajskiej.
☝Przypominamy, że Polesia pięciokrotnie przekraczała Karpaty, dwukrotnie Góry Dynarskie i jednokrotnie Alpy. Widać, że ten młody ptak nie boi się dużych wyzwań, a Pireneje to kolejny, nowy masyw górski, nad którym Polesia wzorcowo przeleciała bez żadnych przygód. Hiszpania to już dwunasty kraj (Polska, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Ukraina, Austria, Lichtenstein, Szwajcaria, Francja, Hiszpania), który odwiedziła lub nad którym wędrowała w ciągu swojego krótkiego, półtorarocznego życia.
‼W dniu 26 października 2022 o godzinie 22.00, po przelocie nad Pirenejami, Polesia wylądowała w dolinie rzeki Ebro koło miejscowości Tudela (Wspólnota Nawarry).
Następnie w dniu 1 listopada 2022 ptaki przemieściły się 36 km w dół rzeki Ebro i dotarły do zbiornika wodnego o pięknej, hiszpańskiej nazwie „Embalse de la Loteta” położonym w regionie Aragonia. Jest to sztuczny zbiornik wodny o powierzchni około 1 000 ha, który spełnia funkcje retencyjne (dostarczanie wody do pobliskiej Saragossy) oraz rekreacyjne (np. kitesurfing). Polesia przebywa w tym (jakże innym od naszych poleskich torfowisk) suchym, wyżynno-górskim środowisku do dnia dzisiejszego (15 listopada 2022). Często żeruje w pobliżu rzeki Ebro, a najchętniej odpoczywa na największej wyspie Zbiornika „La Loteta”.
☝Polesia w pierwszym roku swojego życia zimowała w delcie rzeki Pad w północno-wschodnich Włoszech (dystans w linii prostej pomiędzy gniazdem a zimowiskiem to 1 114 km), a w drugiej swojej jesiennej wędrówce już jako bardziej doświadczony lotnik przemieściła się (przelatując nad Karpatami, Alpami i Pirenejami) na znacząco dłuższą odległość (dystans w linii prostej pomiędzy gniazdem a zbiornikiem „La Loteta” to 2 138 km).
Czy to jest kolejne miejsce przystankowe❓ A może to będzie ostateczne zimowisko Polesi w tym sezonie❓ Co Wam mówi intuicja❓
 
.

FDP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *