Podsumowanie wędrówki 2022

LubelSky, z krainy dropi do krainy flamingów
21 listopada, 2022
Polesia we Francji i aktualizacja Czahar i LubelSky
6 marca, 2023
LubelSky, z krainy dropi do krainy flamingów
21 listopada, 2022
Polesia we Francji i aktualizacja Czahar i LubelSky
6 marca, 2023

16 lutego 2023

16 lutego 2023 
Drodzy😁, poniżej garść najnowszych wieści📢 o „naszych” poleskich żurawiach:
☝Najważniejsza informacja to taka, że wszystkie trzy osobniki świetnie sobie radzą w wielkim świecie. Ptaki wciąż przebywają na zimowiskach, a najciekawsze jest to, że każdy żuraw z urządzeniem GPS/GSM zimuje w innej części Europy. To dobrze pokazuje jak różne mogą być strategie wędrówkowe osobników z tej samej populacji.
👉POLESIA – jako najbardziej doświadczona i najstarsza z całej trójki zimuje najdalej – w Hiszpanii. Pierwszą połowę okresu zimowego spędziła w pobliżu zbiornika „Embalse de la Loteta” położonym w regionie Aragonia (w następnym poście pokażemy Wam film z Polesią, który nagrali nasi hiszpańscy przyjaciele). Polesia przebywała tam w koncentracji żurawi (pochodzących z różnych zakątków naszego kontynentu) liczącej nawet do 5 000 osobników. Pod koniec grudnia 2022 Polesia przeniosła się w okolice zbiornika wodnego Embalse de Navalcán (prowincja Toledo) i przebywa tam do chwili obecnej.
👉LUBELSKY– po dotarciu w dniu 12 listopada 2022 roku do słynnych mokradeł w Camarque we Francji przebywa tam do tej pory i na razie nie kwapi się do powrotu na obszar lęgowisk.
👉CZAHAR – ten żuraw zimuje najbliżej lubelskiej części Polesia, gdzie przyszedł na świat. Całą zimę spędził na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Najdalszym punktem jego pobytu było pogranicze serbsko-węgierskie w dolinie rzeki Cisy. Obecnie jest na w obszarze przygranicznym Węgier i Słowacji na otwartych terenach w pobliżu tej samej rzeki i pewnie powoli przymierza się do powrotu na lubelskie Polesie.
☝W tym roku ze względu na łagodną zimę nielicznie obserwowaliśmy grupki żurawi, które zimowały na Lubelszczyźnie. Jest to jednak wciąż niewielki odsetek populacji, ale w przyszłych latach należy się spodziewać coraz liczniejszego zimowania tego gatunku we wschodniej Polsce.
A Wy Drodzy miłośnicy żurawi, gdzie widzieliście ostatnio te piękne i charyzmatyczne ptaki❓❓❓
Legenda:
Cyfry w okręgach na trasie danego ptaka mówią o ilości dni spędzonych w danym miejscu. Mapa przedstawia okres od wylotu, do końca roku 2022.
 
.

FDP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *