Oglądaj lubelskie żurawie na ich noclegowisku w Poleskim Parku Narodowym.
Streaming z noclegowiska żurawi na Bagnie Bubnów w Poleskim Parku Narodowym oraz podmokłych łąk Polesia.
Celem transmisji jest edukacja przyrodnicza i poznawanie osobliwości dzikiej przyrody charakterystycznej dla Polesia Zachodniego. Równie ważnym aspektem jest promocja walorów przyrodniczych województwa lubelskiego. Mamy nadzieję, że odbiorcą obrazów i dźwięków będzie miłośnik otaczającej nas przyrody, który spędzając czas przed ekranem odkryje na nowo smak dzikiej przyrody. Jesteśmy przekonani, że transmisja wciągnie Was jak bagna Polesia 🙂
Zapraszamy do transmisji na żywo z gniazda żurawia. Ich stanowisko lęgowe znajduje się w okolicach Poleskiego Parku Narodowego. Lęg zlokalizowany jest w obrębie niewielkiego mokradła, gdzie bobry spiętrzyły wodę. Oprócz żurawi możemy tu zobaczyć i usłyszeć inne gatunki ptaków związane z bagnami takie jak: samotnik, kszyk, krzyżówka, cyraneczka, czapla siwa, czapla biała.
Z tego stanowiska udostępnialiśmy przekaz również w poprzednim roku. Wtedy samica zniosła dwa jaja z których wykluły się dwa pisklęta. Jednak oba nie przeżyły do etapu uzyskania zdolności do lotu. Jedno z młodych zostało zaopatrzone w urządzenie GPS/GSM i niestety nie przeżyło (najprawdopodobniej ze względu na prowadzone w tym miejscu koszenie traw), a los drugiego jest nieznany.
W 2025 roku ze względu na dramatycznie niski poziom wód gruntowych szczyt składania lęgów w poleskiej populacji żurawia jest opóźniony o co najmniej dwa-trzy tygodnie. Inkubacja jaj trwa około 30 dni. Większość żurawi (w tym ta para) rozpoczęło składanie jaj na początku kwietnia, więc klucie w tym miejscu przewidujemy na przełom kwietnia i maja. Pisklęta klują się o różnych porach doby, ale najczęściej pomiędzy północą a świtem. Są szanse na to, gdyż jest to miejsce z głęboką wodą które zarazem narażone jest na niską presję ze strony drapieżników (brak lęgowego błotniaka stawowego, kruka, lisa i innych), co jest wyjątkiem w monitorowanej przez nas populacji lęgowej.
Oba jaja wysiadują zgodnie oboje rodzice. Zmieniają się co kilka godzin. Pomimo braku wyraźnego dymorfizmu płciowego istnieje możliwość rozpoznawania indywidualnego ptaków z tej pary. Samiec jest nieco większy i posiada bardziej żółtą tęczówkę (u samicy jest ona koloru herbacianego), większy pióropusz (dłuższe i fantazyjnie wykształcone wyspecjalizowane pióra III rzędu) oraz mniej ciemne pióra na plecach.
Nasza transmisja jest częścią większego projektu „Wędrówki Lubelskich Żurawi”, który realizujemy już piąty rok. W ramach projektu prowadzimy badania ekologii i biologii lęgowej poleskiej populacji żurawia oraz edukację a przy okazji promujemy lubelską przyrodę, z naciskiem na ochronę obszarów podmokłych. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na ogromną rolę tych siedlisk w kontekście zmieniającego się klimatu i kryzysu wodnego.
Projekt jest prowadzony za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego, co zapewnia, że wszystkie nasze działania są w pełnej zgodności z prawem oraz etyką badawczą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom projektu za dotychczasowe zaufanie i wsparcie. Nasza transmisja to nie tylko możliwość obserwacji w realnym czasie, ale również cenny materiał edukacyjny i naukowy, dzięki któremu lepiej zrozumiemy te niezwykłe ptaki