LubelSky

Czahar
30 sierpnia, 2022
Poleszuk
10 maja, 2023

Wiosna 2022: Narodziny w sercu Poleskiego PN

Między 16 a 17 kwietnia 2022 roku, w jednym z gniazd ukrytych w parku, przyszedł na świat LubelSky. Jednak to nie była pierwsza niespodzianka tego sezonu lęgowego. Dzień wcześniej, o godzinie 2.37, światło dzienne ujrzało jego starsze rodzeństwo. O istnieniu tej żurawiej rodziny wiedzieliśmy już od 30 marca, kiedy to odkryliśmy gniazdo z dwoma wysiadywanymi jajami.

Maj 2022: Pierwsze kroki w badaniach naukowych

12 maja przyszedł czas na kolejny ważny moment w życiu LubelSky'ego. Młody ptak został zaobrączkowany i wyposażony w urządzenie śledzące GSM/GPS. Pomiary biometryczne pozwoliły naukowcom przypuszczać, że LubelSky to samiec – ważył 1450 g, a długość jego skrzydła wynosiła 125 mm.

Lato 2022: Odkrywanie świata i nauka przetrwania

Przez całe lato LubelSky nieustannie zgłębiał tajniki otaczającego go świata. Ten młody żuraw, w przeciwieństwie do wielu swoich rówieśników, był bardziej żądny przygód i eksplorował znacznie szerszy obszar. Uczestniczyliśmy w jego wędrówkach, obserwując, jak przebywał na terenach tak różnych jak torfowisko „Durne Bagno” czy lasy otaczające chroniony obszar parku.

Jego ulubionymi miejscami do żerowania były obszary takie jak Bagno Bubnów czy Krowie Bagno. Jednak to, co najbardziej nas zaskoczyło, to odkrycie nowego noclegowiska dla żurawi – „Wielkiego Łanu” w obrębie łąk „Pociągi”.

Wrzesień 2022: Początek wielkiej podróży

Jesień przyniosła dla LubelSky'ego nowe wyzwanie. 24 września o godzinie 9.00 młody żuraw podjął decyzję o rozpoczęciu swojej pierwszej jesienej wędrówki. W pierwszym dniu podróży przelatywał nad miejscowościami takimi jak Krasnystaw czy Zwierzyniec. 25 września, po przelocie nad malowniczymi Karpatami, dotarł do Parku Narodowego Hortobagy na Węgrzech.

Pierwsze spotkanie z innym żurawiem: Czahar

10 października 2022 roku, w Hortobágy, LubelSky spotkał się z innym z naszych żurawi - Czaharem. Oba ptaki wcześniej nie miały ze sobą styczności, choć oba spędziły lęgowy okres w Poleskim Parku Narodowym. To był historyczny moment dla obserwatorów tych ptaków.




Status: nie żyje, przyczyna śmierci nieznana

Najważniejsze informacje

Miejsce wykluciaBójki, gmina Ostrów Lubelski
Data zaobrączkowania i założenia nadajnika2021.06.19 11:00
Dane biometryczne, w momencie zaobrączkowania:
Masa ciała1500g
Długość skrzydła mm
Długość dzioba mm
Długość skoku z palcem mm

Opis osobnika

To taki nasz najbardziej synantropijny młodziak. Kręcił się razem z rodzicami wzdłuż małej rzeki wypatrując skoszonych łąk, gdzie nie trzeba się tak trudzić by napełnić brzuszek. Jak mówił nam zaprzyjaźniony rolnik, dały się podglądać z całkiem bliska. Żurawie to inteligentne ptaki i szybko nauczyły się, że traktor nie stanowi dla nich zagrożenia, a jego obecność wskazuje, gdzie warto szukać pokarmu w kolejnych dniach. Jeszcze nie jest powszechny widok żurawi idących za ciągnikiem, jak to jest w przypadku bocianów. Choć maluch został schwytany później niż poprzednie, był od nich dużo mniejszy i w piórka dopiero zaczynał obrastać. Możemy zatem przypuszczać, że wykluł się co najmniej 3 tygodnie po tamtych. Okazał się również małą zadziorą. Dziobał rzadko ale z rozwagą i celnie, więc mamy nadzieję, że jako inteligentny żurawik da sobie doskonale radę z każdym niebezpieczeństwem i może dzięki nadajnikowi pokaże nam swoje gniazdo za te sześć a może już nawet cztery lata.