Roskoszna

Żdżarek
31 października, 2023

Wędrówki Lubelskich Żurawi - Roskoszna

Roskoszna, młody żuraw urodzony w 2023 roku na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, doświadczyła trudnych początków życia, tracąc rodzeństwo przez lisa. Nazwana na cześć rezerwatu „Roskosz”, spędziła lato na terenach Krowiego Bagna i Łąki „Pociągi”. Jej pierwsza wędrówka jesienna rozpoczęła się w październiku, kiedy w ciągu jednego dnia pokonała 415 km, osiedlając się w Parku Narodowym Hortobágy na Węgrzech. Tam kontynuuje swoje życie w stadem, żerując i przemieszczając się po terenach parku.

Status: żyje, aktywnie przesyła dane

Aktualna lokalizacja - ostatnie 14 dni

Roskoszna – Dramatyczne Początki i Podróż Żurawia z Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

Początek życia: Narodziny i pierwsze wyzwania
Roskoszna to młody żuraw, który przyszedł na świat 10 kwietnia 2023 roku o 15:53 w olsie na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Niestety, jej pierwsze dni życia nie były łatwe. Choć urodziła się jako jedno z dwóch piskląt, jej młodsze rodzeństwo zostało upolowane przez lisa już w nocy z 12 na 13 kwietnia. Dzięki doświadczeniu, umiejętnemu ukryciu w gęstej roślinności i zacieklej obronie przez rodziców, Roskoszna przetrwała.

Wybór imienia i wyposażenie w logger GPS
Imię "Roskoszna" zostało jej nadane na cześć ważnego dla żurawi miejsca – rezerwatu przyrody „Roskosz" w Chełmskim Parku Krajobrazowym. 9 maja tego samego roku, w okolicach Woli Wytyckiej, została zaobrączkowana i wyposażona w urządzenie śledzące GSM/GPS. Analiza danych z urządzenia oraz pomiary fizyczne wskazywały, że najprawdopodobniej jest to samica.

Lato w Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim
Przez całe lato, od lipca do września, Roskoszna preferowała tereny zachodniej części Krowiego Bagna oraz Łąki „Pociągi” jako swoje główne miejsca odpoczynku i żerowania. Obszar jej aktywności był stosunkowo niewielki, ograniczając się do terenów między łąkami „Pociągi” a Wolą Wereszczyńską.

Pierwsza wędrówka.
W dniu 1 października 2023 roku, Roskoszna podjęła ważny krok w swoim życiu – rozpoczęła swoją pierwszą wędrówkę jesienną. W ciągu zaledwie 10 godzin pokonała 415 km. Jej podróż rozpoczęła się o godzinie 10:00 z okolic Bagna Bubnów. Następnie, o godzinie 11:00 przeleciała nad Chełmem na pułapie 1 486 m, o 12:00 nad Zamościem (pułap 807 m), o 16:00 nad Uzhokiem w Bieszczadach na Ukrainie (pułap 1 064 m) i ostatecznie o 20:00 osiedliła się w Parku Narodowym Hortobágy na Węgrzech (pułap 137 m).

Nowy tymczasowy dom: Park Narodowy Hortobágy
Od momentu przybycia do Parku Narodowego Hortobágy, Roskoszna wraz ze swoim stadem regularnie zmieniała miejsce noclegu, przemieszczając się średnio o 1,3 km i szukając pożywienia na różnych żerowiskach w promieniu około 6 km, ale zawsze pozostając w obrębie parku i jego otuliny.

Dane biometryczne w momencie zaobrączkowania

Miejsce wykluciaPojezierze Łęczyńsko-Włodawskie
Data zaobrączkowania i założenia nadajnika2023.05.07 11:00
Dane biometryczne, w momencie zaobrączkowania:
Masa ciała1500g
Długość skrzydłamm
Długość dziobamm
Długość skoku z palcemmm