Przelot Polesi nad Alpami

Czahar podąża tropem Polesi z 2021 roku
21 października, 2022
Przelot Polesi nad Pirenejami
15 listopada, 2022
Czahar podąża tropem Polesi z 2021 roku
21 października, 2022
Przelot Polesi nad Pirenejami
15 listopada, 2022

26 października 2022

☝Ptaki w czasie swoich wędrówek🌎 zmuszone są pokonywać różnorodne bariery migracyjne, które z grubsza możemy podzielić na dwa rodzaje:
1️⃣ naturalne – pustynie, morza, góry itp.;
2️⃣ sztuczne – mosty z pylonami, farmy wiatrowe, wysokie szklane budynki, linie wysokie napięcia itp.
💪Jest to duże wyzwanie dla niestrudzonych, skrzydlatych wędrowców. Wiele z nich niestety ginie, pokonując te przeszkody. Dlatego większość gatunków ptaków omija wysokie góry⛰, choć są spektakularne wyjątki.
Przykładowo gęsi tybetańskie przelatują nad najwyższymi szczytami Himalajów. Dubelt nie potrzebuje gór i nad nizinami wędruje na pułapie do 6 km nad ziemią, wykorzystując poziome prądy powietrza. A żurawie?
👆Jak dotąd Polesia w ciągu swojego krótkiego (półtorarocznego) życia trzykrotnie pokonywała pasmo Karpat oraz dwukrotnie Góry Dynarskie.
👉Jak wiecie z poprzednich postów w dniu 17 października 2022 roku ta młoda (prawdopodobnie) samica żurawia, przelatując nad Węgrami, dotarła popołudniu do Jeziora Nezyderskiego w Austrii. Nie zagrzała tam jednak długo miejsca. Już następnego ranka 18 października 2022 roku o godz. 8.18 wystartowała w dalszą podróż.
Ptaki podjęły próbę przelotu nad górami, wleciały w strefę Alp Wschodnich i omijając obok strzeliste szczyty z sukcesem pokonały najwyższy łańcuch górski na naszym kontynencie. „Nasza” dzielna Polesia w pewnym momencie migrowała na wysokości 2⃣4⃣6⃣5⃣ m n.p.m. Widoki z tej wysokości na ośnieżone szczyty🏔 z pewnością były bajeczne…
⚫Wieczorem o godz. 18.00 ptaki przeleciały bezpośrednio nad Innsbruckiem (żurawie regularnie przelatują obok lub nad dużymi miastami, wykorzystując je jako wskazówki nawigacyjne).
⚫ O godzinie 20.00 szczęśliwie opuściły góry⛰. Przez całą noc i następny dzień grupa żurawi kontynuowała wędrówkę przez Księstwo Lichtensteinu, Szwajcarię (obok miast: Zurych, Berno, Genewa) i południową Francję (Lyon).
⚫ Ptaki zatrzymały się na odpoczynek dopiero wieczorem 19 października 2022 roku w okolicach Bordeaux.
⚫ Żurawie w nieprzerwanym locie, migrując średnio 4⃣5⃣ km/h, pokonały dystans około 1⃣4⃣5⃣0⃣ km w 3⃣3⃣ godziny (dzień+noc+dzień)🌅🌌🌅.
👆Obecnie „nasza dzielna podróżniczka” przebywa w okolicach francuskiej miejscowości Bajonna (tej od sum bajońskich😊).
‼Jak widać po losach Polesi głównym celem niedojrzałych płciowo żurawi w pierwszych latach życia jest poznanie lokalizacji kluczowych mokradeł🏞 (lęgowisk, miejsc przystankowych, zlotowisk, noclegowisk itp.), tras migracji i żerowisk na olbrzymich obszarach naszego kontynentu.
👉Polesia w czasie swojego krótkiego życia odwiedziła wiele krajów, poznała i nauczyła się wykorzystywać od starszych i doświadczonych ptaków kilkanaście niezwykle ważnych ostoi dla żurawi.
‼Na szczęście duża część z tych terenów objęta jest ochroną prawną jako parki narodowe.
❓❓❓Czy Polesia poleci do Hiszpanii czy zostanie we Francji? Jak myślicie?
.

FDP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *