Czahar podąża tropem Polesi z 2021 roku

Polesia pod Wiedniem
17 października, 2022
LubelSky, aktywność maj-czerwiec 2023
20 czerwca, 2023
Polesia pod Wiedniem
17 października, 2022
LubelSky, aktywność maj-czerwiec 2023
20 czerwca, 2023

21 października 2022

📢 20 października Czahar opuścił Hortobagy i jak dotychczas podąża trasą bardzo zbliżoną do Polesi z 2021 roku.
👉Nasz żuraw przebywa obecnie w okolicach Parku Narodowego Kiskunsag, gdzie za bezpieczne miejsce noclegowe obrał jezioro Csaj-tó, dokąd regularnie przylatuje od 7 dni około godziny 16:00.
☝Bardzo ciekawe jest to, że dokładnie w tym samym miejscu rok temu Polesia zatrzymała się na 10 dni przed ostatecznym lotem do Włoch. Różnica w terminie przylotu ptaków wynosi zaledwie tydzień;
Czahar znalazł się tu 21 października, a Polesia 27 października. Taka sama zresztą jest różnica między datami wylotu ptaków z Polski – wynosi 7 dni.
👆Jak dotąd wędrówka Czahara jest bardzo zbliżona do migracji Polesi‼
🗺Park Narodowy Kiskunsag obejmuje on jeden największych na Węgrzech obszarów chronionego krajobrazu o nazwie Pusztaszer. Elementy tego zróżnicowanego biotopu stanowią m.in. terasa zalewowa rzeki Cisy oraz liczne jeziora. Są to więc głównie tereny podmokłe objęte konwencją Ramsar, czyli jak widać kolejne ważne miejsce postoju na trasie wędrówki żurawi.
👉Jeżeli schemat dalej będzie się powtarzał to 31 października Czahar powędruje w kierunku granicy Chorwackiej i dalej do Włoch.
A może skręci za Polesią w kierunku Austrii, a następnie Szwajcarii, Francji i Hiszpanii❓ Jak myślicie dokąd poleci Czahar❓
Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *