Pierwsza wędrówka Poleszuka i Bystrego
17 października, 2023Poleszuk i Bystry bracia razem w drodze
28 października, 202319 października 2023
Roskoszna to ptak, który wykluł się w tym roku na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, prawdopodobnie samica. Jej imię pochodzi od rezerwatu przyrody „Roskosz" w Chełmskim Parku Krajobrazowym. Przez lipiec i sierpień 2023 roku często bywała na zachodniej części Krowiego Bagna i Łąkach „Pociągi". Jej wzorzec aktywności we wrześniu nie różnił się znacząco od poprzednich miesięcy, a teren jej przemieszczeń był ograniczony do obszaru między łąkami „Pociągi" a Wolą Wereszczyńską.
1 października (kiedy to prezentowaliśmy konkurs na imiona naszych „podopiecznych" ) stado Roskosznej rozpoczęło swoją wędrówkę , którą ptaki zakończyły po pokonaniu 415 km w linii prostej.
Żurawie zaledwie zahaczyły o Worek Bieszczadzki około godziny 16.00 , ominęły Słowację i wleciały na Węgry, przelatując przez teren Ukrainy. Cała wędrówka trwała zaledwie 10 godzin i zakończyła się na północ od Parku Narodowego Hortobagy .
Już następnego dnia stado wykonało 55 km pętlę, by wylądować 15 km dalej, w sercu tego samego parku narodowego, na rozlewiskach i starorzeczach rzeki Hortobagy . Od tamtej pory, stado regularnie zmienia miejsce noclegu o średnio 1,3 km, szukając pożywienia na 1–3 żerowiskach w promieniu około 6 km, ale cały czas pozostając w obrębie Parku Narodowego i jego otuliny.
Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody