Pierwsza wędrówka Roskosznej

Pierwsza wędrówka Poleszuka i Bystrego
17 października, 2023
Pierwsza wędrówka Żdżarka
1 listopada, 2023
Pierwsza wędrówka Poleszuka i Bystrego
17 października, 2023
Pierwsza wędrówka Żdżarka
1 listopada, 2023

19 października 2023

Roskoszna to ptak, który wykluł się w tym roku na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, prawdopodobnie samica. Jej imię pochodzi od rezerwatu przyrody „Roskosz" w Chełmskim Parku Krajobrazowym. Przez lipiec i sierpień 2023 roku często bywała na zachodniej części Krowiego Bagna i Łąkach „Pociągi". Jej wzorzec aktywności we wrześniu nie różnił się znacząco od poprzednich miesięcy, a teren jej przemieszczeń był ograniczony do obszaru między łąkami „Pociągi" a Wolą Wereszczyńską.
1 października (kiedy to prezentowaliśmy konkurs na imiona naszych „podopiecznych" 🌿) stado Roskosznej rozpoczęło swoją wędrówkę 🛰️, którą ptaki zakończyły po pokonaniu 415 km w linii prostej.
Żurawie zaledwie zahaczyły o Worek Bieszczadzki około godziny 16.00 🌄, ominęły Słowację i wleciały na Węgry, przelatując przez teren Ukrainy. Cała wędrówka trwała zaledwie 10 godzin i zakończyła się na północ od Parku Narodowego Hortobagy 🏞️.
Już następnego dnia stado wykonało 55 km pętlę, by wylądować 15 km dalej, w sercu tego samego parku narodowego, na rozlewiskach i starorzeczach rzeki Hortobagy 🌊. Od tamtej pory, stado regularnie zmienia miejsce noclegu o średnio 1,3 km, szukając pożywienia na 1–3 żerowiskach w promieniu około 6 km, ale cały czas pozostając w obrębie Parku Narodowego i jego otuliny.

Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *