Pierwsza wędrówka Żdżarka

Pierwsza wędrówka Roskosznej
18 października, 2023
Pierwsza wędrówka Roskosznej
18 października, 2023

20 października 2023

Witajcie miłośnicy żurawi😁
Żdżarek to tegoroczny żuraw, który wykluł się w Lasach Sobiborskich, niedaleko miejscowości Żdżarka. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z samcem. W lipcu 2023 roku młody ptak przebywał jedynie w rewirze swoich rodziców 🌳, nie podejmując prób lotów po okolicy. Od połowy sierpnia zaczął jednak regularnie przemieszczać się na Krowie Bagno oraz Bagno Bubnów 🦆.

Ostatnie wieści o Żdżarku podaliśmy 1 października 🍂. Wtedy przebywał wraz z rodziną na torfowiskach wschodniej części Poleskiego Parku Narodowego 🏞️.
Na początku miesiąca żurawie systematycznie pokonywały dystans między noclegowiskiem na Bagnie Bubnów, skąd prowadzimy ciągłą relację online 🎥(https://www.youtube.com/watch?v=kTY5YS-GS-U), a oddalonymi o 5–6 km żerowiskami.
8 października ptaki przemierzyły 48 km 🌍, docierając do rezerwatu Stawska Górka pod Chełmem, by ostatecznie wrócić na Bubnów.
Noc z 9 na 10 października spędziły na Karczunku, a następnego dnia o godzinie 9:30 Żdżarek rozpoczął swoją pierwszą w życiu wędrówkę na południe ☀️. Niestety z przyczyn technicznych nie posiadamy dokładnych danych o trasie. Następne informacje z nadajnika otrzymaliśmy po dwóch dniach z kompleksu stawów Keleti-Víztároló w pobliżu miejscowości Hajdúböszörmény na Węgrzech 🌾. Ptaki przebywają tam do tej pory, żerując w dzień na polach słynących z dużych upraw kukurydzy 🌽, w sąsiedztwie rzeki Vidi-ér 🌊.
Dziękujemy za śledzenie przygód Lubelskich Żurawi 🌟 Niebawem kolejne relacje z ich podróży! 🌏🌍🌎

Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *