Poleszuk

LubelSky
31 sierpnia, 2022
Bystry
10 maja, 2023

Wędrówki Lubelskich Żurawi - Poleszuk

Monitorujemy niezwykłą podróż żurawi: Bystrym i Poleszuka! Dzięki naszym nadajnikom śledzimy po raz pierwszy w historii losy rodzeństwa żurawi od ich wczesnych lotów na Płaskowyżu Świdnickim, przez torfowiska pod Chełmem, aż po Wielką Równinę Węgierską. Śledź z nami ich fascynującą wędrówkę i poznaj tajemnice życia tych majestatycznych ptaków!

Status: żyje, aktywnie przesyła dane

Aktualna lokalizacja - ostatnie 14 dni

Poleszuk i Bystry. Gdzie polecą? Kiedy się rozdzielą?

 

Poleszuk: Życie i Wędrówki Żurawia

Narodziny i Pierwsze Kroki (Czerwiec - Lipiec 2023)

Poleszuk, żuraw zaobrączkowany i wyposażony w urządzenie GSM/GPS w dniu 7 czerwca 2023 roku, przyszedł na świat na otwartym trzcinowisku w Płaskowyżu Świdnickim. Co niezwykłe, Poleszuk jest bratem Bystrego, co pozwala nam po raz pierwszy w historii śledzić losy tak blisko spokrewnionych żurawi. Rodzice tych młodych żurawi byli bardzo skryci i ostrożni, chroniąc swoje młode w okolicach gniazda. W lipcu 2023 roku cała rodzina spędzała czas w pobliżu gniazda, gdzie młode żurawie zaczęły zdobywać pierwsze doświadczenia w lataniu. Około 20 lipca Poleszuk i Bystry rozpoczęli swoje pierwsze loty, a dwa tygodnie później odnotowaliśmy ich pierwszy dłuższy przelot.

Migracja do Torfowisk i Przesunięcie do Chełma (Sierpień - Wrzesień 2023)

20 sierpnia 2023 roku rodzina Poleszuka opuściła swoje miejsce urodzenia, przelatując w trzech etapach do torfowisk w sąsiedztwie Wieprza. Następnie, 28 sierpnia, przemieścili się o 60 km w stronę rezerwatu „Roskosz” pod Chełmem, gdzie zaczęli żerować nad kanałem Kacap. We wrześniu rodzina Poleszuka przebywała głównie w rejonie torfowiska „Roskosz”, ale między 15 a 20 września nocowała w Karczunku w Poleskim Parku Narodowym, po czym wróciła do rezerwatu „Roskosz”. 25 września miały krótki przelot w okolice Zamościa, gdzie mogliśmy obserwować ich możliwości lotnicze.

Pierwsza Jesienna Wędrówka (Październik 2023)

1 października 2023 roku Poleszuk wraz z Bystrym wyruszył na swoją pierwszą jesienną wędrówkę. W ciągu jednego dnia przebyli trasę 500 km, przelatując przez Polskę, Ukrainę, Bieszczady i Słowację, lądując na Wielkiej Równinie Węgierskiej w okolicach miasta Turkeve. Drugi dzień wędrówki przyniósł im powrót o 50 km na północ, na teren dawnych rozlewisk Cisy na zachód od Parku Narodowego Hortobágy, gdzie osiedlili się na dłużej.

Zimowanie i Rozdzielenie z Bratem (Listopad 2023 - Luty 2024)

Rodzeństwo Poleszuk i Bystry spędziło zimę razem we francuskim rezerwacie przyrody Ill*Wald w Alzacji, gdzie przez całą zimę trzymali się razem, żerując w promieniu 5 km od noclegowisk. Jednak na początku lutego ich drogi się rozdzieliły. 4 lutego 2024 roku Poleszuk wyruszył na samotną wędrówkę, przelatując w ciągu kilku dni ponad 1000 km na północny wschód, aż do Parku Narodowego Ujście Warty w Polsce. Następnie, po krótkim postoju w okolicach Rawy Mazowieckiej, 8 lutego zameldował się pod Lublinem, w miejscu, które opuścił 201 dni wcześniej. Poleszuk spędził kolejne dni w rezerwacie „Roskosz” na wschód od Chełma, podejrzewamy, że przeżywał wiosenną traumę związaną z odrzuceniem przez rodziców.

Wiosna na Polesiu i Wołyńska Odskocznia (Marzec - Kwiecień 2024)

Wiosną 2024 roku, od 15 marca, Poleszuk przebywał na Wołyniu, zaledwie 15 km od polskich granic, gdzie spędził 26 dni. W tym czasie trzymał się stałych miejsc noclegowych, a na żer wyruszał na okoliczne pola. 26 kwietnia przeniósł się do rezerwatu torfowiskowego Roskosz pod Chełmem, gdzie przez 18 dni codziennie latał na żer nad kanał Kacap. Był to czas intensywnego żerowania i lojalności wobec dobrze znanych terenów.

Majowe Wędrówki na Zachód i Powroty (Kwiecień - Maj 2024)

Pod koniec kwietnia Poleszuk zaczął ponownie eksplorować nowe tereny. W dwóch etapach pokonał 290 km, przelatując na stawy położone nad Bzurą na północ od Łodzi, odwiedzając m.in. Jeziorsko oraz stawy w Psarach koło Łowicza. Po krótkim pobycie, 12 maja ponownie obrał kierunek wschodni, pokonując 200 km i nocując nad Wisłą pod Dęblinem, a następnego dnia przemieścił się do Bagna Staw w Poleskim Parku Narodowym, gdzie spędził 10 dni.

Letnie Eksploracje Dolnego Śląska (Maj - Sierpień 2024)

Po pobycie w Poleskim Parku Narodowym, Poleszuk wyruszył na zachód, odwiedzając Wisłę pod Wyszogrodem, Bzurę, Ner i Wartę. Na początku czerwca dotarł na Dolny Śląsk, gdzie przez 18 dni trzymał się okolic Legnicy, żerując na polach i zbiornikach wodnych. Następnie spędził dziewięć dni w okolicach Chojnowa, a od 9 lipca przez 42 dni przebywał w rezerwacie Stawy Przemkowskie, gdzie zafundował sobie dłuższy postój.

Aktualne Miejsce Pobytu i Zachowanie (Lipiec - Sierpień 2024)

Obecnie Poleszuk przebywa na podmokłych łąkach przy jeziorze Sławskim. Charakterystyczne dla Poleszuka jest to, że zawsze opuszczał noclegowisko przed godziną 4 nad ranem, co wskazuje na jego wczesnoporanną aktywność i ciekawską naturę. Jego intensywne przemieszczanie się, odwiedzanie różnych miejsc i regularne zmiany lokalizacji pokazują jego niezaspokojoną ciekawość i potrzebę eksploracji, która wyróżnia go spośród innych żurawi. Poleszuk to prawdziwy włóczykij, który mimo ciągłego przemieszczania się, nie zapomina o swoich ulubionych miejscach, do których regularnie powraca.

Dane biometryczne w momencie zaobrączkowania

Miejsce wykluciaLasy Sobiborskie
Data zaobrączkowania i założenia nadajnika2023.06.07 11:00
Dane biometryczne, w momencie zaobrączkowania:
Masa ciała1500g
Długość skrzydłamm
Długość dziobamm
Długość skoku z palcemmm