Poleszuk

LubelSky
31 sierpnia, 2022
Bystry
10 maja, 2023

Wędrówki Lubelskich Żurawi - Poleszuk

Monitorujemy niezwykłą podróż żurawi: Bystrym i Poleszuka! Dzięki naszym nadajnikom śledzimy po raz pierwszy w historii losy rodzeństwa żurawi od ich wczesnych lotów na Płaskowyżu Świdnickim, przez torfowiska pod Chełmem, aż po Wielką Równinę Węgierską. Śledź z nami ich fascynującą wędrówkę i poznaj tajemnice życia tych majestatycznych ptaków!

Status: żyje, aktywnie przesyła dane

Aktualna lokalizacja - ostatnie 14 dni

Poleszuk i Bystry. Gdzie polecą? Kiedy się rozdzielą?

 

7 czerwca bieżącego roku zaopatrzyliśmy w nadajniki dwa żurawie, Bystrym i Poleszuka. Jest to pierwszy przypadek w historii naszych badań, kiedy możemy śledzić losy tak blisko spokrewnionych ptaków. Poleszuk, prawdopodobnie samiec, urodził się w tej samej rodzinie co Bystry.

Miejsce Urodzenia i Pierwsze Loty:
Oba ptaki wykluły się na otwartym trzcinowisku w Płaskowyżu Świdnickim. W lipcu 2023 r., cała ich rodzina przebywała głównie w okolicach gniazda. Z czasem zaczęły żerować na pobliskich polach i robić krótkie loty w okolicy.

Około 20 lipca młode żurawie rozpoczęły swoje pierwsze loty, a dwa tygodnie później odnotowaliśmy ich pierwszy dłuższy przelot.

Migracja do Torfowisk:
20 sierpnia opuściły miejsce swojego urodzenia, przelatując w trzech etapach do torfowisk w sąsiedztwie Wieprza. Następnie przemieściły się o 60 km w stronę rezerwatu „Roskosz” pod Chełmem, gdzie żerowały nad kanałem Kacap.

Przesunięcie do Chełma:
28 sierpnia ptaki przelatując nad Chełmem, przemieściły się do torfowisk węglanowych w okolicy tego miasta. Przez większość września żerowały w rejonie torfowiska „Roskosz”.

Krótki Przelot w okolice Zamościa:
Między 15 a 20 września rodzina nocowała w Karczunku w Poleskim PN, a potem wróciła do rezerwatu „Roskosz”. 25 września miały krótki przelot w okolice Zamościa.

Migracja na Wielką Równinę Węgierską:
1 października żurawie wykonały pierwszy duży przelot migracyjny, przelatując przez Polskę, Ukrainę, Bieszczady i Słowację. W ciągu dnia pokonały 500 km, lądując w okolicach miasta Turkeve na Wielkiej Równinie Węgierskiej. Następnego dnia wróciły 50 km na północ do dawnych rozlewisk Cisy.

Aktualne Położenie:
Obecnie oba żurawie wraz z ich rodziną przebywają na tym terenie, gdzie kontynuują swoją migrację.

Dane biometryczne w momencie zaobrączkowania

Miejsce wykluciaLasy Sobiborskie
Data zaobrączkowania i założenia nadajnika2023.06.07 11:00
Dane biometryczne, w momencie zaobrączkowania:
Masa ciała1500g
Długość skrzydłamm
Długość dziobamm
Długość skoku z palcemmm