Żdżarek

Bystry
10 maja, 2023
Roskoszna
1 listopada, 2023

Wędrówki Lubelskich Żurawi - Żdżarek

Żdżarek, uważany za samca, wykluł się w 2023 roku w Lasach Sobiborskich. Po kilku miesiącach spędzonych w rodzimym rewirze, 10 października rozpoczął swoją pierwszą wędrówkę na południe, docierając do Węgier. Aktualnie przebywa w okolicach stawów Keleti-Víztároló, żerując na polach kukurydzy w Parku Narodowym Hortobágy. Śledź jego przygody z nami!

Status: żyje, aktywnie przesyła dane

Aktualna lokalizacja - ostatnie 14 dni

Żdżarek – żuraw z Lasów Sobiborskich

Żdżarek to młody żuraw, który wykluł się w 2023 roku w terytorium Lasów Sobiborskich, niedaleko miejscowości Żdżarka. Uważa się, że jest to samiec. Ten niezwykły ptak został zaobrączkowany 7 czerwca 2023 roku i wychował się w towarzystwie starszego rodzeństwa. Z charakterystycznych cech Żdżarka warto wskazać, że jest to najbardziej „leśny” żuraw spośród wszystkich czterech śledzonych ptaków.

Pierwsze miesiące życia

W lipcu, gdy był jeszcze młodym ptaszkiem, Żdżarek pozostawał w granicach rewiru swoich rodziców w Lasach Sobiborskich, nie podejmując prób lotów po okolicy. Dopiero od połowy sierpnia zaczął eksplorować okolicę, regularnie przemieszczając się na tereny takie jak Krowie Bagno czy Bagno Bubnów. We wrześniu jego aktywność pozostała podobna do obserwowanej w poprzednich miesiącach.

Pierwsza wędrówka

Jednak to, co naprawdę wyróżnia Żdżarka, to jego pierwsza w życiu wędrówka na południe, której początek miał miejsce 10 października 2023 roku. O godzinie 9:00 wyruszył z Bagna Bubnów. W ciągu dnia przemierzył następujące trasy:

  • Godz. 10.00 – przelot nad Cycowem na pułapie 791 m,
  • Godz. 10.20 – przelot nad Wolą Korybutową na pułapie 923 m,
  • Godz. 20.00 – dotarcie do Tiszanbezded na Węgrzech na pułapie 432 m.

Obecnie informacje z nadajnika wskazują, że Żdżarek przebywa w kompleksie stawów Keleti-Víztároló, położonych niedaleko miejscowości Hajdúböszörmény na Węgrzech. W ciągu dnia żeruje tam na obszernych polach kukurydzy, położonych w sąsiedztwie rzeki Vidi-ér, w obrębie Parku Narodowego Hortobágy.

Dane biometryczne w momencie zaobrączkowania

Miejsce wykluciaLasy Sobiborskie
Data zaobrączkowania i założenia nadajnika2023.06.07 11:00
Dane biometryczne, w momencie zaobrączkowania:
Masa ciała1500g
Długość skrzydłamm
Długość dziobamm
Długość skoku z palcemmm