Pierwsze miesiące życia Czachara

Terytoria żerowania Czahara i Lubelsky’ego
7 września, 2022
Pierwsze miesiące życia Lubelsky’ego
15 września, 2022
Terytoria żerowania Czahara i Lubelsky’ego
7 września, 2022
Pierwsze miesiące życia Lubelsky’ego
15 września, 2022

27 września 2022

Czahar‼ – takie imię w drodze konsultacji społecznych 😊 zostało nadane kolejnemu żurawiowi z nadajnikiem GPS/GSM (wcześniej roboczo zwanemu Sprinterem).
☝Jego nowe imię związane jest z terenem, na którym spędzał większość czasu przez ostatnie pięć miesięcy, czyli Bagnem Staw i jego okolicami, a także z popularną w Poleskim Parku Narodowym ścieżką dydaktyczną „Czahary”.
👉Czahar to regionalne określenie zarośli rosnących na terenach podmokłych, a więc miejsc preferowanych przez żurawie, ze względu na bezpieczeństwo.
Właśnie na Bagnie Staw Czahar nocował regularnie i potwierdził kolejne noclegowisko żurawi na terenie Poleskiego Parku Narodowego. W zeszłym roku Polesia regularnie nocowała na Bagnie Bubnów.
📢Każdy żuraw z nadajnikiem to kolejne nowe informacje o lokalizacjach istotnych dla lubelskiej populacji.
Jak widać na mapie, Czahar preferował, pola uprawne, łąki i pastwiska z dostępem do wody, np.: rowy melioracyjne i oczka wodne.
Jedno z regularnie odwiedzanych stanowisk to znane nam miejsce żerowania żurawi, na którym została zamontowana kamera z transmisją na żywo.
👆Jesteśmy przekonani, że już wkrótce Czahar poleci w swoją pierwszą wędrówkę. Czy pierwsza podróż będzie podobna do wędrówki Polesi? Czy miejscem przestankowym będzie również Park Hortobagy na Węgrzech?
Czas pokaże. My już trzymamy kciuki za bezpieczną podróż i obserwujemy niebo.
Oczywiście napiszemy, jak tylko wędrówka się rozpocznie.
.
FDP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *