LubelSky, odlot 2022

Pierwsze miesiące życia Lubelsky’ego
15 września, 2022
Odlot Czachara, porównanie z trasą Polesi i Lubelsky’ego
7 października, 2022
Pierwsze miesiące życia Lubelsky’ego
15 września, 2022
Odlot Czachara, porównanie z trasą Polesi i Lubelsky’ego
7 października, 2022

25 września 2022

📢Tropem Polesi w kierunku Węgier…
☝️Miło nam poinformować, że LubelSky w dniu 24 września 2022 rozpoczął swoją pierwszą w życiu jesienną wędrówkę.
Start z okolic Poleskiego PN o godz. 9.00 – „książkowo” – czyli w momencie kiedy zaczynają tworzyć się wstępujące, pionowe prądy nagrzanego powietrza, które są niezbędne dla wędrujących żurawi, ale też bocianów i ptaków szponiastych. Ptak zapewne wędrował ze swoimi rodzicami i innymi bardziej doświadczonymi osobnikami, które pokazywały mu przebieg trasy, charakterystyczne wskazówki nawigacyjne (np. drogi ekspresowe, masywy górskie, rzeki itp.) oraz uczyły szybowania w kominach termicznych. Ptaki tradycyjnie wykorzystały wąskie okno pogodowe, jakie stworzyło się tego dnia po wielu deszczowych i pochmurnych dobach poprzedzających start. To samo było z Polesią rok wcześniej.
☝️Jak widzicie na załączonej mapie trasa (ale nie tempo i termin startu) migracji LubelSkiego była podobna do obu wędrówek jesiennych 2021 oraz 2022 „Polesi”.
◾ W dniu 24 września 2022 o godzinie 10.33 ptaki przeleciały nad Krasnymstawem,
o 11.35 koło Zwierzyńca,
o 14.04 koło Przemyśla,
by później krótko przelatywać nad Ukrainą,
a o godzinie 16.04 nad Zbiornikiem Solińskim.
◾ Na nocleg ptaki zatrzymały się w dolinie Sanu na mokradle koło dawnej miejscowości Tworylne.
W następnym dniu 25 września 2022 już o godzinie 6.06 rano grupa migrujących żurawi wystartowała, przelatując nad Karpatami,
aby o godzinie 17.04 wylądować na Węgrzech w Parku Narodowym Hortobagy.
Nie wiemy dlaczego tempo pierwszej migracji LubelSkiego było zdecydowanie wolniejsze, niż pierwsza wędrówka jesienna Polesi. Wiele czynników mogło mieć na to wpływ, w tym najważniejsze to pogoda, doświadczenie i kondycja ptaków itp.
Do dnia dzisiejszego (5 października 2022) LubelSky cały czas przebywa w okolicach tego ważnego miejsca przystankowego dla poleskich (i nie tylko) żurawi.
Śledźcie dalej nasz profil, na którym będziemy umieszczać informację o dalszych losach LubelSkiego…
👉Przypominamy, że LubelSky (robocze i urocze, dawne imię to "Durny", ale zostało zmienione, bo jak widać ptak na to miano nie zasłużył sobie i dzielnie spisuje się w tym szybko zmieniającym się oraz niebezpiecznym dla dzikich zwierząt świecie) to tegoroczny żuraw, który przyszedł na świat pomiędzy 16 a 17 kwietnia 2022 w gnieździe zlokalizowanym w Poleskim Parku Narodowym.
Terytorium lęgowe znajdowało się w podmokłym olsie w pobliżu „Durnego Bagna” i Zbiornika Wytyckiego.
W tej żurawiej rodzinie LubelSky pojawił się jako drugi, gdyż jego starszy brat (lub siostra) wykluł (a) się dzień wcześniej w nocy 15 kwietnia (dokładnie o godzinie 2.37).
Co się działo w pierwszych miesiącach życia tego młodego żurawia (zaopatrzonego w urządzenie GPS/GSM) możecie przeczytać w poprzednim poście.
.
FDP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *