Pierwsze spotkanie Czahara i Lubelsky’ego

Odlot Czachara, porównanie z trasą Polesi i Lubelsky’ego
7 października, 2022
Polesia pod Wiedniem
17 października, 2022
Odlot Czachara, porównanie z trasą Polesi i Lubelsky’ego
7 października, 2022
Polesia pod Wiedniem
17 października, 2022

10 października 2022

📢10 października 2022 r. po raz pierwszy w swojej historii Czahar i LubelSky spotkali się w jednym miejscu, żerując na tym samym polu w Hortobagy. To niesamowite, ponieważ w okresie lęgowym w Poleskim Parku Narodowym i jego okolicach każdy z nich poruszał się „własnymi ścieżkami” i nigdy się nie spotkali.
👉Ptaki intensywnie żerują na terenach otwartych w okolicach Parku Narodowego Hortobagy (który podobnie jak Poleski Park Narodowy jako symbol w logo ma również żurawia).
☝LubelSky przyleciał tutaj niecałe dwa tygodnie wcześniej niż Czahar. Podróż zajęła mu dwa dni (z noclegiem w Bieszczadach koło Tworylnego), natomiast tempo migracji Czahara było zdecydowanie szybsze i po porannym odlocie z okolic Poleskiego Parku Narodowego udało mu się wieczorem dotrzeć do Parku Narodowego Hortobagy. W tym dniu (7 października 2022) warunki pogodowe były idealne i ptaki optymalnie wykorzystywały ciepłe prądy wznoszące, aby osiągnąć wysoki pułap przelotu.
👉Podczas ubiegłorocznej i tegorocznej migracji jesiennej Polesia spędziła w tym rejonie ponad 30 dni, udając się następnie w dalszą wędrówkę. Jednak jak wiemy z poprzednich postów, Polesia już opuściła Park Narodowy Hortobagy.
❓Jak będą wyglądać następne etapy pierwszej w życiu migracji jesiennej Czahara i Lubelskyego? Czy dołączą do Polesi? Czekamy niecierpliwie na dalsze etapy odysei, o których będziemy na bieżąco informować.
.
Fundacja Dla Przyrody

3 Comments

 1. Justyna pisze:

  W centralnej Polsce przybył ptak przypominający strusia. Teraz widzę, że jest podobny właśnie do tych dwóch – Czahar lub Lubelsky. Mąż zrobił zdjęcia, poproszę o kontakt na maila

  • admin pisze:

   Dziękujemy za informację. Czahar czy LubelSky nie odbiegają wyglądem od typowego żurawia. Jeśli spotkaliście Państwo żurawie w centralnej Polsce – to nic nadzwyczajnego. Znaczy tyle. że idzie wiosna 🙂

 2. SPietrek pisze:

  Hmm, strusia przypominają dropie… Czyżby jakiś przelotny? To byłoby super spotkanie! Wręcz sensacja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *