LubelSky, aktywność maj-czerwiec 2023

Czahar podąża tropem Polesi z 2021 roku
21 października, 2022
Kontynuacja projektu. Kolejne żurawie z loggerami GPS
30 sierpnia, 2023
Czahar podąża tropem Polesi z 2021 roku
21 października, 2022
Kontynuacja projektu. Kolejne żurawie z loggerami GPS
30 sierpnia, 2023

20 czerwca 2023

A co tam u LubelSky'ego ?
☝LubelSky to żuraw, który upodobał sobie obszary podmokłe na pograniczu polsko-ukraińsko-białoruskim. To chyba nasz najmniej szalony żuraw. W ciągu ostatniego miesiąca, każdego dnia zrywał się do lotu zaledwie 2-3 razy, poszukując pokarmu głównie na starorzeczu Bugu w Szackim Parku Narodowym oraz w tzw. “trójstyku”, gdzie zbiegają się trzy granice państwowe.
👉Nie ma się co dziwić, że w takich miejscach ludzie unikają przebywania, więc żurawie znajdują tam spokój. Ptak nocował zwykle w Lasach Sobiborskich a w połowie przypadków kolejny nocleg przypadał dokładnie w tym samym punkcie.
🤙Jedynie 4 czerwca żuraw nieco poszalał, i ze swym stadem odwiedził kolejno 7 różnych miejsc, a na koniec wylądował na Bagnie Bubnów w Poleskim PN. Ptak pokonał ponad 85 km, kiedy przez ostatni miesiąc były to wyprawy o dystansie średnio 17 km, a zaledwie 6 km w prostej linii dzielił dystans między miejscem noclegu a żerowiskiem. Następnego dnia, w ciągu zaledwie 1,5 godziny wrócił w Lasy Sobiborskie, tym razem dwukrotnie krótszą, bezpośrednią trasą. W trakcie obu przelotów wzbił się chwilami na wysokość 1,5 km. Do dziś bagna Lasów Sobiborskich zapewniają mu bezpieczeństwo noclegu a okolice Bugu odpowiednie żerowiska.
.
FDP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *