Kontynuacja projektu. Kolejne żurawie z loggerami GPS

LubelSky, aktywność maj-czerwiec 2023
20 czerwca, 2023
Pierwsza wędrówka Poleszuka i Bystrego
17 października, 2023
LubelSky, aktywność maj-czerwiec 2023
20 czerwca, 2023
Pierwsza wędrówka Poleszuka i Bystrego
17 października, 2023

22 sierpnia 2023

Drodzy Miłośnicy Żurawi,😁
Mamy nadzieję, że obserwowanie życia i wędrówek trzech poleskich żurawi (Polesia, Czahar, LubelSky) z urządzeniami GPS/GSM dostarczyło Wam w ostatnich latach samych pozytywnych emocji i wrażeń.
📢Miło nam poinformować, że do tej grupy dołączyły 4️⃣ cztery kolejne młode żurawie, które wykluły się na terenie województwa lubelskiego podczas ostatniej wiosny.
☝Dzięki kontynuacji projektu „Wędrówki Lubelskich Żurawi„ będziemy mogli analizować dane naukowe już z siedmiu loggerów GPS/GSM.
Dzięki tegorocznym podopiecznym w nowych aspektach badawczych.
👉W dzisiejszym poście przedstawimy pokrótce ich historię i pierwsze tygodnie życia:
🟢 Żuraw „D” (przed nami wybór jej imienia).
Najprawdopodobniej jest to samica, co oceniliśmy na podstawie długości skrzydła i masy ciała podczas jej obrączkowania. Przyszła na świat w olsie położonym na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego w dniu 10 kwietnia 2023 (dokładnie o 3:53 rano). Pierwsze dni życia spędziła w dramatycznych okolicznościach. Jest jedynaczką, gdyż jej młodszy brat (lub siostra) został upolowany (o północy 12/13 kwietnia 2023) przez lisa zaraz po wykluciu. Jej samej udało się przeżyć, gdyż była nieco starsza, bardziej samodzielna i schowała się w gęstej roślinności otaczającej gniazdo. Pomogli jej rodzice, którzy zaciekle bronili lęgu. Obecnie jest już w pełni lotna i jej ulubione miejsca odpoczynku oraz żerowania to: zachodnia część Krowiego Bagna i Łąki „Pociągi”.
🟢 Żurawie „B” i „N”
Najprawdopodobniej są to samce i do tego rodzeństwo. Dzięki temu uda nam się być może sprawdzić jak mocne i długie są więzy rodzeństwa podczas pierwszego roku ich życia. Bracia przyszli na świat w jednym gnieździe położonym w otwartym trzcinowisku na terenie Płaskowyżu Świdnickiego. Zostali zaobrączkowani i wyposażeni w urządzenia GSM/GPS w dniu 6 czerwca 2023 roku. Rodzice tych młodych są skryci i bardzo ostrożni. Obecnie cała rodzina najchętniej przebywa w okolicach gniazda, ale coraz częściej żerują na pobliskich polach i odbywają krótkie loty po okolicy. Miejmy nadzieję, że będą za sobą jak najdłużej podczas ich pierwszej w życiu wędrówki.
🟢 Żuraw „Ż”
Ten młody żuraw wykluł się w terytorium położonym w Lasach Sobiborskich. Najprawdopodobniej jest to samiec. Został zaobrączkowany w dniu 7 czerwca 2023 roku. Wychował się razem z starszym bratem lub siostrą. To najbardziej „leśny” żuraw z całej czwórki. Na razie przebywa jedynie w rewirze rodziców i nie odbywa lotów po okolicy (stan na dzień 9 sierpnia 2023).
👉Dokładne losy części żurawi znamy dzięki prowadzonemu w ramach projektu monitoringowi gniazd, który jest kontynuowany już trzeci sezon.
☝Zdobytą wiedzą dzielimy się podczas edukacji skierowanej głównie do najmłodszych. Niebawem relacja z takich działań.

Logger LEGO-LEG Interrex - rings & telemetry
.
Fundacja Dla Przyrody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *